POL
  • POL
  • ENG
Wydawnictwo  ANAGRAM
  • Główna
  • Aktualności
  • FELIETONY
  • O nas
  • Kontakt
  • Nasi partnerzy
  • Zespół
  • SKLEP
  • Business and Life
  • Propozycje wydawnicze
  • AGENCJA ARTYSTYCZNO-DORADCZA
  • Polityka prywatności
  • KONSULTACJE

"Poezja jest dla mnie pasją i mądrością. Piszę, bo kocham, a miłość niesie mi natchnienie, nadaje sens życia". Beata Guzy, autorka tomiku "Między słowami"

styczeń 4, 2022 o godzinie 7:10 , Brak komentarzy

Drodzy Czytelnicy!

Milo nam poinformować, iż do grona naszych anagramowych autorów, dołączyła Beata Guzy z tomikiem "Między słowami". Dzisiaj zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorką, który ukazał się w najnowszym numerze Biuletynu literackiego, a który przeprowadziła Agnieszka Krizel, i który udostępniamy specjalnie dla Was.



A.K.: Dzień dobry, Beato. Czym dla Ciebie jest poezja? Jakie ma ona znaczenie i miejsce w Twoim życiu?

B.G.: Poezja jest dla mnie pasją i mądrością. Piszę, bo kocham, a miłość niesie mi natchnienie, nadaje sens życia.

A.K.: Jak myślisz, co jest istotą poezji, tej współczesnej, której jesteśmy twórcami?

B.G.: Myślę, że istotą poezji współczesnej jest konfesyjność. Współczesny poeta niemalże obnaża swoje uczucia, przekonania, przeżycia przed czytelnikiem. Poza tym opisowość, dzisiejsza poezja często przypomina prozę poetycką.

A.K.: Kto jest dla Ciebie poetycką inspiracją, po czyją poezję sięgasz najczęściej i najchętniej?

B.G.: Nie inspiruję się wierszami innych poetów. Lubię wiersze różnych poetów, ale najczęściej sięgałam po wiersze Wisławy Szymborskiej.

A.K.: O czym jest Twój tomik "między słowami"? Czym on jest dla Ciebie osobiście?

B.G.: To tomik, który opisuje miłość – tą metafizyczną, duchową (i nie tylko) przez pryzmat mojej osoby. Jest to miłość, która wyraża się wiarą w dobro, człowieczeństwo i sens życia. Miłość, która prowadzi przez różne koleje życia, zagłębia się w człowieku ukazując mu zarówno to co w nim ciemne, destrukcyjne, jak i to, co dobre, piękne, co go rozwija. Tomik ten jest również zderzeniem tej miłości, duchowość z materią życia, świata.

Osobiście jest dla mnie drogą samopoznania, refleksją nad życiem.

A.K.: Co Cię inspiruje?

B.G.: Jak wspomniałam wcześniej, miłość niesie mi natchnienie. Konkretnie mówiąc, patrzę na życie przez pryzmat miłości – to mnie inspiruje.



A.K.: Dlaczego akurat piszesz/tworzysz poezję?

B.G.: Kocham pisać wiersze, są one nierozerwalną częścią mnie samej.

A.K.: Czy poezja współczesna ma szansę się obronić w chaosie informacyjnym, trudnym położeniu literatury w ogóle? W jaki sposób dotrzeć z poezją do dzisiejszego Czytelnika/Odbiorcy?

B.G.: Myślę, że poezja ma szansę się obronić. Raczej nie poprzez czytanie wierszy w tramwaju czy autobusie. Przypuszczam, że promocja poezji w mediach społecznościowych jest dobrym sposobem dotarcia do czytelnika. Podobał mi się mural w Poznaniu, na którym widniał wiersz W. Szymborskiej "Chmury" – to dobry sposób. Dobrym sposobem wydają się być spotkania autorskie, imprezy poetyckie. Naprawdę nie czuję się kompetentną osobą, by rzeczowo odpowiedzieć na to pytanie.

A.K.: Refleksja od siebie do Czytelników.

B.G.: Pozwólmy sobie na miłość, na jej duchowe przeżywanie. Szukajmy jej w sobie, w życiu, dajmy się jej prowadzić. Ona potrafi wydobyć z nas to, co najlepsze, potrafi dać dobro, potrafi dać szczęście, choć nie odbywa to się bezboleśnie. Kiedyś wierzyłam, dziś wiem, że miłość zmienia człowieka, czyni go lepszym. Ta przemiana bywa bolesna, bo przechodzimy przez mrok swojej podświadomości, ale jest korzystna, bo daje możliwość głębszego przeżywania piękna życia.

A.K.: Dziękuję za rozmowę.


***

Beata Guzy

Urodzona w Warszawie, w której spędziła lata szkolne i wczesną młodość. Od 1995 roku mieszka w Rudzie Śląskiej.

Należy do rudzkiego klubu literackiego „Barwy”. Uczestniczka licznych konkursów i imprez poetyckich. Dotychczas opublikowała wiersze w almanachu poetyckim pt. Sens przydrożnej kapliczki wydanym przez wydawnictwo św. Macieja Apostoła (Tarnowskie Góry 2010 r.), w antologii poetów rudzkich pt. Dwie strony Wiersza wydanej przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew (Ruda Śląska 2014 r.) oraz w książce pt. 02.04.2005 Almanach literacki wydany dla uczczenia 10. rocznicy narodzin dla nieba Ojca świętego Jana Pawła II wydanej przez wydawnictwo św. Macieja Apostoła (Lubliniec 2015 r.). Prywatnie żona i matka trójki dzieci.

Fot. autorki. Andrzej Guzy.





Brak komentarzy

Pozostaw odpowiedź







Najnowsze wpisy

  • Poezja zawsze na Czas - nowa seria wydawnicza już jesienią na rynku wydawniczym!
    8 wrz, 2022
  • Wywiad z Krystyną Woźniak-Trzosek, autorką książki „Motyl w środku zimy. W poszukiwaniu niestraconego czasu”.
    13 sie, 2022
  • "Poezja zawsze ma szansę się obronić w chaosie informacyjnym. Ale czy ją wykorzysta? Zmienia się tak jak zmieniają się ludzie. Każdy znajdzie coś dla siebie – jeśli chce. Literatura też się zmienia". Felieton poetycki Małgorzaty Skwarek-Gałęskiej.
    30 lip, 2022
  • "Tworzenie poezji stało się dla mnie wewnętrzną potrzebą i terapią - formą psychicznego samo-wsparcia w trudnych momentach i wyjątkowo wzruszających chwilach. Poezja stawia kropkę nad „i”, cementuje moje ostateczne reakcje, odczucia i decyzje, stając się mimowolnie swoistym pamiętnikiem. Jest również celebracją języka i hołdem oddanym słowu i jego sile". Felieton poetycki Elizy Anny Falkiewicz.
    5 lip, 2022
  • "Pisanie jest moją wewnętrzną potrzebą i terapią - formą psychicznego samowsparcia w trudnych momentach i wyjątkowo wzruszających chwilach". Wywiad z Elizą Anną Falkiewicz
    18 maj, 2022
  • "Poezja jest potrzebą serca – tylko tyle i aż tyle". Felieton poetycki Mateusza Pospiecha.
    28 kwi, 2022
  • "Poezja ma zawsze dla mnie wartość sentymentalną. Poezja jest dla mnie podróżą po życiu, terapią i lekiem na całe zło". Wywiad z Mateuszem Pospiechem, autorem tomiku "Znów oczy mam niebieskie".
    13 kwi, 2022

NAJNOWSZY NUMER BIULETYNU LITERACKIEGO 

WYDAWNICTWA ANAGRAM



  • AGENCJA ARTYSTYCZNO-DORADCZA
Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.